Date Teams/Event Time Score Links
December
Fri. 8 at Forest City Final W, 99-51
Mon. 11 vs. Old Forge Final W, 73-53
Wed. 13 at Riverside Final W, 57-43
Sat. 16 at Hanover Area Final L, 52-49
Mon. 18 vs. West Scranton Final W, 44-31
Fri. 22 at Wyoming Seminary * Final W, 53-51
 
January
Wed. 3 vs. Hanover Area * Final W, 52-39
Fri. 5 at Northwest Area * Final W, 45-38
Tue. 9 vs. Holy Redeemeer * Final L, 42-27
Thu. 11 at Lake-Lehman * Final W, 62-46
Fri. 19 at Pittston Area * Final W, 56-49
Mon. 22 vs. MMI Prep * Final W, 69-48
Tue. 23 vs. Hazleton Area * Final L, 83-65
Fri. 26 at Crestwood * Final W, 50-33
Sat. 27 vs. Coughlin * Final W, 72-29
Tue. 30 at Wyoming Valley West * Final W, 69-62
 
February
Thu. 1 at Dallas * Final W, 55-48
Sat. 3 vs. Meyers * Final W, 57-37
Tue. 6 at Berwick * Final W, 56-42
Fri. 9 at GAR * Final W, 58-39
Tue. 13 vs. Tunkhannock * Final L, 56-51
Thu. 15 vs. Wyoming Area * Final W, 51-37
Wed. 21 vs. Meyers % Final W, 50-48
  Class 4A Quarterfinal
Sat. 24 vs. Valley View % @ King's College Final L, 49-41
  Class 4A Semifinal
Tue. 27 vs. Wyoming Area % @ Holy Redeemer HS Final W, 52-48
  Class 4A Third Place Game
 
March
Fri. 9 vs. Bethlehem Catholic % @ Bethlehem Liberty HS Final L, 71-30
  PIAA Class 4A First Round
 
December
Fri. 7 vs. North Pocono Final W, 65-59
Mon. 10 vs. Old Forge Final W, 73-49
Wed. 12 vs. Riverside Final W, 58-35
Sat. 15 vs. Holy Cross @ Lackawanna College Final W, 51-41
  The Conference Challenge
Mon. 17 at West Scranton Final W, 62-34
Thu. 20 at Coughlin * Final W, 65-39
Sat. 22 vs. Pittston Area * Final W, 70-53
 
January
Thu. 3 at Hazleton Area * Final L, 62-50
Sat. 5 vs. Crestwood * Final L, 76-65
Tue. 8 at Wyoming Valley West * Final W, 55-52
Thu. 10 vs. Dallas * Final W, 59-51
Sat. 12 vs. Wyoming Seminary * Final L, 51-42
Tue. 15 at Hanover Area * Final W, 50-34
Fri. 18 vs. Northwest Area * Final W, 55-40
Thu. 24 vs. Lake-Lehman * Final W, 64-31
Sat. 26 at MMI Prep * Final W, 58-23
Mon. 28 at Holy Redeemer * Final L, 46-43
 
February
Fri. 1 vs. Berwick * Final W, 76-41
Sat. 2 at Meyers * Final W, 44-43
Tue. 5 vs. GAR * Final W, 74-65
Thu. 7 at Tunkhannock * Final L, 45-44
Sat. 9 at Wyoming Area * Final W, 86-49
Wed. 13 vs. GAR @ Pittston Area Final W, 60-49
  WVC Division 2 playoff
Fri. 15 vs. Hazleton Area @ Dallas Final W, 68-64
  Wyoming Valley Conference Tournament semifinals
Sat. 16 vs. Wyoming Seminary @ Hazleton Area Final L, 53-43
  Wyoming Valley Conference Tournament championship
Thu. 21 vs. Hanover Area @ Wyoming Area Final W, 65-45
  District 2 Class 4A quarterfinals
Sat. 23 vs. Tunkhannock @ King's College Final W, 49-48
  District 2 Class 4A semifinals
 
March
Sat. 2 vs. Scranton Prep @ Mohegan Sun Arena at Casey Plaza Final L, 47-41
  District 2 Class 4A championship game
Fri. 8 vs. Montoursville @ Wilkes University Final W, 57-35
  PIAA Class 4A first round
Tue. 12 vs. Bonner-Prendergast @ Bethlehem Freedom Final L, 70-52
  PIAA Class 4A second round
* Conference
% Post season
Bold team: Home event