All four No. 1 teams win titles, hold top spots

All four No. 1 teams win titles, hold top spots

The top teams in the Astra Wealth Advisors Super Six Power Rankings all won titles while the teams close behind were generally impressive in their attempts to win championships.

As a result, the top halves of each of the sets of rankings on NEPABasketball.com remain stable as District 2 teams make the transition from district and subregional play into the Pennsylvania Interscholastic Athletic Association state tournaments.

The Abington Heights (Big) and Wyoming Seminary (Small) boys along with the Scranton Prep (Big) and Dunmore (Small) girls remained as the four top-ranked teams, as they have been for the majority of the season and each of the last four sets of weekly rankings.

In the cases of the Scranton Prep and Dunmore girls, they have been ranked No. 1 every week of the season.

The Wallenpaupack boys and Nanticoke girls rejoin the rankings this week after securing state tournament berths through District 2 third-place games.

The Lakeland boys and Holy Cross girls move up in the rankings.

The Northwest boys, Berwick girls and Old Forge girls slipped one spot each.

The Dallas boys and Wyoming Valley West girls fell from the rankings.

Abington Heights and Scranton Prep remain 1-2 in Big School Boys after each won titles.

Both Holy Redeemer teams and the Lake-Lehman girls held on to second after playing well while pushing top-ranked teams in district championship games. The same is true of Nanticoke, the third-ranked Big School Boys team.

Abington Heights (23-2) defeated Crestwood, 43-36, for the Class 5A boys title.

Scranton Prep rallied past Nanticoke, 47-41, for the Class 4A championship.

Hazleton Area remained fourth after beating Scranton, 48-35, in the District 2-4 Class 6A final.

Crestwood held fifth after its loss to Abington Heights.

Wallenpaupack took the sixth spot away from Dallas by beating the Mountaineers in a playoff for the district’s third berth in the state Class 5A tournament, 60-50.

Wyoming Seminary edged Holy Redeemer, 48-47, in the District 2 Class 3A boys final.

They are 1-2, followed by Holy Cross, which held third after pounding Northwest, 46-25, for the District 2 Class 2A title.

Mid Valley and Lakeland, two Lackawanna Division 3 rivals of Holy Cross who are done for the season, are fourth and fifth. Mid Valley held that spot while Lakeland moved up when Northwest dropped down one place following its loss.

Scranton Prep defeated Lake-Lehman, 46-43, in the Class 4A girls championship game between the top two teams.

Abington Heights and Hazleton Area won championships to remain third and fourth.

Abington Heights defeated Wyoming Valley West, 33-19, in District 2 Class 5A and Hazleton Area topped Williamsport, 48-41, in the District 2-4 Class 6A Subregional final.

Nanticoke beat Berwick, 31-20, to decide the district’s third state berth in Class 4A. The Trojanettes returned to the poll after a one-week absence and claimed fifth.

Berwick slipped one place to sixth.

Wyoming Valley West fell from the rankings with its loss.

The three strong Class 3A teams remain 1-2-3 in Small School Girls.

Dunmore defeated Holy Redeemer, 33-27, in the championship game.

Riverside’s season ended last week.

The fourth and fifth spots changed hands when Holy Cross beat Old Forge, 43-38, in the Class 2A final to move past the Lady Devils.

The busiest team of the week, Susquehanna, won three times to improve to 19-6 and hold the sixth spot. The Lady Sabers sandwiched District 2-11 Subregional semifinal and final victories around a District 2 championship in a four-day stretch.

NEPABasketball.com will continue to produce the Astra Wealth Advisors Super Six Power Rankings through the end of the state tournament.

 

2018-19 ASTRA WEALTH ADVISORS POWER RANKINGS

(With Record, Last Week’s Rankings)

BOYS BIG SCHOOL

GIRLS BIG SCHOOL

1. Abington Heights (23-2, 1)

1. Scranton Prep (24-1, 1)

2. Scranton Prep (22-3, 2)

2. Lake-Lehman (19-6, 2)

3. Nanticoke (21-7, 3)

3. Abington Heights (20-5, 3)

4. Hazleton Area (18-7, 4)

4. Hazleton Area (20-6, 4)

5. Crestwood (20-7, 5)

5. Nanticoke (19-6, NR)

6. Wallenpaupack (18-7, NR)

6. Berwick (19-7, 5)

BOYS SMALL SCHOOL

GIRLS SMALL SCHOOL

1. Wyoming Seminary (25-2, 1)

1. Dunmore (25-0, 1)

2. Holy Redeemer (20-4, 2)

2. Holy Redeemer (23-4, 2)

3. Holy Cross (20-5, 3)

3. Riverside (19-5, 3)

4. Mid Valley (19-5, 4)

4. Holy Cross (17-8, 5)

5. Lakeland (15-9, 5)

5. Old Forge (18-6, 4)

6. Northwest (15-10, 6)

6. Susquehanna (19-6, 6)