BULLETIN: Quick hits from Saturday's District 2 semifinals

BULLETIN: Quick hits from Saturday's District 2 semifinals

By Tom Robinson, NEPABasketball.com

WILKES-BARRE – Colby Butczynski’s 3-pointer with four seconds left Saturday night lifted Nanticoke to a 49-48 victory over Tunkhannock in a District 2 Class 4A boys basketball semifinal at King’s College.

The game wrapped up a quadrupleheader at King’s.

With tripleheaders also played at Marywood University and Berwick Middle School, the last 12 qualifiers for next week’s district championship game series at Mohegan Sun Arena at Casey Plaza were determined.

The eight teams in Classes 5A through 2A also secured state tournament berths with the win.

The four finalists in Class 6A, which is technically a District 2-4 Subregional tournament, still need a championship game win to qualify for state play.

Tunkhannock, which beat Nanticoke by a point 16 days earlier, went ahead 48-46 with 27 seconds remaining on Ryan Harder’s third 3-pointer in four attempts.

Nanticoke called a timeout after crossing midcourt with 20.6 seconds left. It worked the ball around the perimeter until Nate Kreitzer drew attention on the left side, split two defenders and sent a crosscourt pass to an open Butczynski.

Butczynski was 0-for-4 and the Trojans were 2-for-18 to that point from long range, but there was no hesitation in releasing the winning shot.

“Their size gives us trouble,” Nanticoke coach John Beggs said. “We had a couple quality post touches that got blocked.

“All that was working against us, so I was actually happy to see us shoot an open, clean 3 when we were down two. Colby has made a lot of clutch shots over the years for us, so I was glad to see him step into it and knock it down.”

Kreitzer finished with 15 points, 5 assists and 4 steals.

Butczynski and Jake Krupinski had 12 points each. Trahjan Krupinski grabbed 10 rebounds.

Harder, Avery Billings and Nick Reposa had nine points each for Tunkhannock.

A Billings foul line jumper at the buzzer bounced off the rim.

Nanticoke advances to face defending champion Scranton Prep, which defeated Western Wayne, 50-31, earlier in the day at Marywood.

Leo O’Boyle had 10 of his 14 points in the second half.

The Cavaliers took a 23-8 halftime lead.

The entire championship schedule is now set with the defending champions all alive and all coming in as top seeds for the 11 games of championships over three days at Mohegan Sun Arena at Casey Plaza in Wilkes-Barre Township.

When

Game

Matchup (top seeds listed first)

Thursday, February 28, 4

Class A Girls

Susquehanna (16-6) vs. Forest City (3-19)

Thursday, February 28, 6

Class 4A Girls

Scranton Prep (23-1) vs. Lake-Lehman (19-5)

Thursday, February 28, 8

Class 3A Boys

Wyoming Seminary (24-2) vs. Holy Redeemer (20-3)

Friday, March 1, 4

Class 2A Girls

Old Forge (18-5) vs. Holy Cross (16-8)

Friday, March 1, 6

Class 6A Girls

(Subregional)

Hazleton Area (19-6) vs. Williamsport (11-12)

Friday, March 1, 8

Class 5A Boys

Abington Heights (22-2) vs. Crestwood (20-6)

Saturday, March 2, noon

Class 3A Girls

Dunmore (24-0) vs. Holy Redeemer (22-3)

Saturday, March 2, 2

Class 2A Boys

Holy Cross (19-5) vs. Northwest (15-9)

Saturday, March 2, 4

Class 4A Boys

Scranton Prep (21-3) vs. Nanticoke (21-6)

Saturday, March 2, 6

Class 5A Girls

Abington Heights (19-5) vs. Wyoming Valley West (16-8)

Saturday, March 2, 8

Class 6A

Hazleton Area (18-7) vs. Scranton (10-13)

 

On another tournament day that saw several dominant efforts, the Nanticoke and Scranton boys provided some dramatics in the finales at their respective sites.

Scranton was the day’s only lower-seeded winner, beating Williamsport, 61-60, at Berwick on Marcus Bauman’s basket from close range with 2.6 seconds left.

The Knights go to the District 2-4 Class 6A Subregional final against Hazleton Area, which trailed by a point after one quarter before overpowering Delaware Valley, 61-40.

Da’mir Faison led Hazleton Area with 16 points. Kyle Franek and Scott Campbell each hit three 3-pointers while finishing with 11 points.

Blake Gearhart had 8 of his 13 points in the first quarter to lead Delaware Valley.

The day’s other one-possession game was at King’s College in Class 3A girls.

Holy Redeemer held off Riverside, 43-40.

The Lady Royals went up 11, saw the Lady Vikes run off 10 straight points, then held on with the help of Julia Andrejko’s basket in the final minute to stop the run.

Andrejko finished with a game-high 12 points.

Sam Yencha assisted Andrejko’s late basket and hit both ends of a one-and-one after that.

Alese Karpinski, who had nine points, and Kayla Rose each had four points during the 10-point streak in the last four minutes.

Kylie Lavelle returned from a broken leg suffered in January to play for the first time and added eight points.

Holy Redeemer will meet unbeaten Dunmore which held Wyoming Seminary scoreless for more than 13½ minutes while scoring the first 24 points in a 57-19 rout.

Moriah Murray led the way with 20 points.

Holy Cross and Northwest advanced into a title rematch in Class 2A boys.

Tyler Mozeleski scored 16 points for Holy Cross, which limited Lackawanna Trail to nine first-half points in a 55-28 romp at Marywood.

Northwest scored the first 11 points and was never seriously challenged in a 47-28 win over Susquehanna at King’s.

Sam Saxe led Northwest with 19 points.

Abington Heights broke away from a halftime tie to beat North Pocono, 42-31, in Class 5A girls at Marywood.

Clair Marion and Erin Albright finished with 12 points each.

The Lady Comets will face Wyoming Valley West, which hammered Crestwood, 51-28, in a game played at King’s.

Wyoming Valley West scored the last 19 points of the second quarter for a 27-10 halftime lead.

Hazleton Area and Williamsport will play in the District 2-4 Class 6A Subregional girls final.

Hazleton Area routed Delaware Valley, 58-21.

Williamsport rallied past Scranton, 41-32.

The only Saturday losers that still have a chance are the Tunkhannock and Western Wayne boys, who will play for third place and a state Class 4A berth Tuesday.

 

MORE AHEAD: Return to NEPABasketball.com Sunday and beyond as we continue wrapping up the semifinal round and begin preparing readers for three days of championships at the Mohegan Sun Arena at Casey Plaza Feb. 28-March 2.